Hasta yatağı sıkça sorulan sorular nelerdir

Hasta yatağı sıkça sorulan sorular nelerdir ve internet ortamında oluşan bilgi kirliliğini makalemizde detaylı olarak anlatacağım. Makalemiz biraz uzun olacağından dolayı ilk etapta başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim.

Sıkça sorulan sorular hasta yatağı nedir?

Hasta yatağı motoru ve kumandası sayesinde sırt kısmı ve ayak kısmı kumanda yardımıyla kaldırılıp indirilebilen, hastanın yaşam kalitesini artıran özel üretilmiş hareketli yataklardır.

Hasta yatağının en önemli özelliği sırt kısmının hareketli olmasıdır. Sadece bu özellik için bile hasta karyolası almak yeterli sebeptir.

Hasta karyolasında ki motor sayısına göre özellik artar veya azalır. Motor sayısı artıkça fiyatta artar. Hasta karyolasında 2 tip motor vardır. Dual motor ve piston motordur. Dual motorların taşıma kapasitesi 90 kg a kadar olup piston motorlu hasta yatakları taşıma kapasitesi 250 kğ kadar çıkmaktadır. Dual motor piston motorlara göre daha uygundur.

Hasta karyolasının en önemli özellikleri nelerdir?

Asansör özelliği: Hasta karyolasının kumanda yardımıyla komple 1 metreye yakın yükselip alçalabilmesine asansör özelliği denir. Asansör özelliği hastaya bakan kişiye büyük kolaylıklar sağlar. 3-4 motorlu hasta karyolasında asansör özelliği vardır. 2 motorlu hasta karyolasında asansör özelliği yoktur. 3-4 motorlu hasta karyolası 2 motorlu yataklara göre 1000 TL – 2000 TL arası fiyatı yüksektir.

Trendelemburg özelliği: Trendelemburg özelliği genelde yoğun bakım hasta karyolalarında olan özelliktir. Sağlık personeline ve hastaya bakan kişiye ve hastanın konforunu en iyi sağlayan özelliktir. Trendelemburg özelliği karyolanın çapraz duruşudur. İstenilen tarafı kumanda yardımıyla çapraz şekil aldırabilirsiniz. Ayrıca yarım koltuk şeklini alabilmektedir.

2 motorlu hasta karyolasında sadece sırt ve ayak kısmı kumanda yardımıyla iner kalkar. 1. Motor sırt kısmını 2. Motor ayak kısmını kaldırır. 2 motorlu hasta karyolasında asansör özelliği ve trendelemburg özelliği yoktur. 2 motorlu hasta yatakları 3-4 motorlu hasta yataklarına göre fiyat olarak daha ekonomiktir.

3 motorlu hasta karyolasında 1. Motor sırt kısmı, 2. Motor ayak kısmı 3. Motor asansör özelliğini çalıştırır.

4 motorlu hasta karyolasında 1. Motor sırt kısmı, 2. Motor ayak kısmı 3. Motor asansör özelliğini 4. Motor trendelemburg özelliğini çalıştırır

Hasta karyolasını nasıl seçmeliyim

Hasta karyolasında sadece sırt ve ayak kısmının kalkıp inmesi yeterli olur derseniz 2 motorlu hasta yatağı tercih etmeniz mantıklı olup ekonomik açıdan da faydalıdır. 2 motorlu yatakların motorları genelde dual motordur. Hasta karyolasının motoru arıza yapmaması için hastalarımız 80-90 kğ geçmemesi önemlidir. Hastanın kilosu 90 kg dan fazla ve fonksiyonlu karyola olsun derseniz 3 ve 4 motorlu hasta karyolası tercih etmeniz önemlidir. 3 – 4 motorlu hasta karyolası motoru pistondur. Piston motorlu hasta karyolaları 250 kg kadar taşıma kapasitesi vardır. Detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

Hasta karyolasının şiltesi nasıl olmalıdır

Şilte hasta karyolasının üstüne konulan ve üstünde hastanın yatabildiği ortopedik medikal süngere şilte denir.

4 kırım basit şilte ve lazer kesim şilte vardır. 4 kırım şilte üstünde basit bir bez dikilidir. Bu bez kirlendiğinde veya sıvıyı emdiğinde temizleme şansınız yoktur. Sıvıyı (idrar) direk içeri emdiği için hastayı çok rahatsız eder. 4 kırım şilte ekonomik malzemeden de üretildiği için iyi kalitede değildir. Hasta karyolasını alan kişi şilteden anlamadığı için bu şilteyi karyola ile beraber vererek daha fazla para kazanma amacında olan birçok firma var. Spot yatak firmamız 4 kırım basit şilteyi tavsiye etmez ve kullanmamaktayız.

Lazer kesim şilte: Şiltede hava kanalları ve sıvı geçirmez makine de yıkanabilir fermuarlı kılıfı vardır. Hava kanalları sayesinde şiltenin nefes alması ve hasta karyolasının şeklini kolay bir şekilde alır. Hava alabilen sıvı geçirmeyen kılıfı kirlendiğinde süngerden çıkarıp makinada ılık suda yıkayabilirsiniz. Tüm hasta yataklarımızda lazer kesim şilte kullanmaktayız

Hasta yatağı hakkında sıkça sorular sorular nelerdir

Hizmetleriniz nelerdir? Sıfır hasta karyolası satış, ikinci el hasta karyolası satış, hasta karyolası kiralama hasta yemek masası satış kiralama, sıfır havalı yatak satış ve hasta yatağı teknik servis hizmetleri vermekteyiz.

İkinci el hasta karyolası alınır mı?

Hasta karyolasının mekanik bakımı yapılmış, çalışmayan bir aksamı yoksa detaylı temizliği de yapılmış, garanti kapsamında olması ve satıcı güven veriyorsa ikinci el hasta karyolası alınır.

Şahıstan ikinci el hasta karyolası almalı mıyım?

  • İkinci el hasta karyolasını daha ucuza almak için şahıstan da hasta karyolasını satın alabilirsiniz. Hasta karyolasını satan kişi %98 nakliye alıcıya aittir diyecektir. Hasta karyolası uzunluğu 210 cm olduğu için her ticari araca girmemektedir. Uzun şase panel van koltuksuz olan araçla hasta yatağı nakliyesi yapılabilir. Uzun şase panel van araç yoksa en az 250 TL nakliye ücretini gözden çıkarmalısınız.
  • Sahibinden satın aldığınız hasta karyolasında eksik parça olabilir. Mekanik aksamında sorunlar çıkabilir. Ürünü satmak için hiçbir sorun yok tertemiz ürün çok az kullanılmış diyebilir. Sahibinden satın alacak kişiler bu gibi olumsuzlukları göz önünde bulundurmalıdırlar.
  • Sahibinden satın aldığınız hasta karyolası garantisiz üründür. Her han gibi bir problemde hastanın mağdur olmaması için teknik servis bulmanız gerekecektir. Hasta yatağını firmadan almadığınız için çoğu firmadan teknik servis hizmeti vermeyecektir. Teknik servis hizmeti veren firmanın fiyatı yüksek olacaktır. Bir örnekle açıklamak istiyorum. Sahibinden hasta yatağı aldınız ve motoru bozuldu. Garantisiz ürün olduğu için teknik servis 600 – 800 TL arası motor parası ve servis ücreti isteyecektir. Karyolayı firmadan aldığınızda ürün garanti kapsamında olduğu için hasta yatağının motorunu ücretsiz değiştirebileceksiniz.

Son olarak ikinci el hasta yatağını firmadan aldığınızda ürün garantili mekanik aksam sorunsuz nakliye firmaya ait olacaktır. Aklıma gelen açıklamaları yazdım tercih sizlerindir

Hasta yatağı sıkça sorulan sorular temizlik nasıl yapılmalıdır

Spot yatağın tüm ikinci el hasta karyolaları hijyeniktir. Türkiye de hasta karyolası temizliğinde rakipsiz olduğumuzu söyleyebilirim. Temizlik konusunda iddialı olmamızın sebeplerinden bir tanesi de hasta yataklarını elemana değil bizzat kendim temizlemekteyim. İkinci el hasta karyolası nasıl temizlendiğimizden bahsetmek istiyorum. ikinci el hasta karyolası 4 aşamalı olarak temizliyorum.

  1. Aşama: Kırmızı bez ile kaba temizliği yapılır.
  2. Aşama: Hasta karyolasının tüm parçaları sökülerek yine kırmızı bezle detaylı olarak temizlenir. Gözden kaçan mekanik problem varsa temizlik esnasında tekrar kontrol edilmiş olur. Temizlikte çamaşır suyu ve çıkmayan kalıntılar olursa CİF kullanmaktayız.
  3. Aşama: Mavi ıslak bezle durulama ve diğer mavi bezle de kurulama yapmaktayız.
  4.  Aşama: Bu aşamada özel olarak aldığımız dezenfektanı hasta karyolasına sıkarak temizlik işlemini yapmış oluyoruz

Spot yatak firması ikinci el hasta karyolasını sıfır diye hiç sattı mı?

Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki ikinci el ürünü sıfır ürün diye satmadım, sıfır ürün fiyatından da hiç satmadım. Spot yatak firmamızı tercih ettiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

İkinci el hasta karyolasını sıfır hasta karyolası diye satan firmalar var mı?

Evet var. Hasta yatağı firmaları çok fazla satış yapabilmek ve daha fazla haksız kazanç elde edebilmek için ikinci el hasta karyolasını sıfır diye satanlar maalesef var. Daha çok ikinci el hasta karyolası alınmaz diyenler ikinci el ürünü sıfır diye satıyor. Hasta karyolası tüm parçaları ÇİN’den dolarla gelmektedir. Yıllar geçtikçe yedek parçaların fiyatları çok yüksek oldu. Buna benzer birçok problemden dolayı ikinci el alarak maliyeti düşürmek amacıyla sıfır ürün diye satan firmalar çok fazladır.  Aklınıza takılan detayı iletişim numaramızdan sorabilirsiniz.

Hasta yatağı sıkça sorulan sorular şilte nasıl olmalıdır

Spot yatak ikinci el hasta karyolası fiyatı verirken sıfır şilteli fiyat vermektedir. Maliyet düşsün diye temiz ikinci el şilteniz var mı diye soran müşterilerimiz oluyor. Temiz ikinci el şilte istendiğinde daha düşük maliyetli fiyat çıkartabiliyoruz.

İkinci el hasta karyolası fiyatları nasıl belirleniyor?

Müşteriden ikinci el karyola fiyatı + nakliye fiyatı 150 – 300 TL arası sıfır şilte parası ve tekrar yeni müşteriye ikinci el hasta karyolası nakliyesi hepsinin toplam %20 kar payı eklenerek fiyatlandırma yapıyoruz.

Spot yatak firmasından aldığımız ikinci el hasta karyolasını geri iade edebilir miyiz?

Sıfır veya ikinci el aldığınız hasta karyolasıyla işiniz bittiğinde 3 de 1 fiyatına geri iade edebilirsiniz.

İkinci el hasta yatağı alırken fiyatı yüksek iade ederken fiyat neden düşüktür?

Belirlenen fiyatta %20 kar payı vardır. Müşteriden alırken ve diğer müşteriye hasta karyolasını götürürken 2 adet nakliye fiyatı vardır. Artı şilte ve reklam giderleri vs derken sadece ikinci el hasta karyolasında 600 – 1000 TL artı maliyet olup bu maliyetler yeni müşteriye yansımaktadır. Ürünü satın alırken ve iade ederken arada ki fark yazdığım sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

İkinci el havalı yatak satıyor musunuz?

Spot yatak firmamız kesinlikle ikinci el havalı yatak satmaz. Havalı yatak hasta karyolası gibi değildir. Hasta doğrudan havalı yatağa yattığından dolayı hastadan ilaç kalıntıları ve diğer kalıntılar havalı yatakta kalır. Bu sebeplerden dolayı ikinci el havalı yatağı bir başka hastanın kullanmaması gerekir.

Havalı yatak kiralama hizmeti var mı?

Havalı yatak kiralama hizmetiniz yoktur. İkinci el havalı yatak satın almakla havalı yatak kiralamak aynı kapıya çıkar. İki yöntemde ikinci eldir. Havalı yatağa hasta doğrudan temas ettiği için diğer bir hastanın kullanması durumunda enfeksiyon riski den dolayı havalı yatak kiralama hizmetimiz yoktur. Sıfır havalı yatak satışımız vardır. Havalı yatak detaylı bilgi için iletişim numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

sormak istediklerinizi yorum kısmında sorabilir veya iletişime tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir