Hastane yatağı

Hastaların yaşam kalitesini kolaylaştıran motorlu, kumandalı, baş ucu, ayak ucu hareketli ortopedik döşekli yataklara hastane yatağı denir. Özel üretilmiş yataklar kısa süreli, uzun süreli veya yatalak hastalar kullanmaktadır. Hastanın huzuru ve bakıcıya hastane yatağı büyük kolaylıklar sağlar. Hastane yatağını tıbbı cihaz satışı yapan firmalardan yada doğrudan üretici firmadan satın alabilirsiniz.

Hastane yatağının özellikleri nelerdir

  • Motorlu ve kumandalı olmasıdır. Hasta karyolasının motorundan gelen kumanda ile hasta yatağının hareketli kısımlarını kumanda yardımıyla istenilen seviyeye getirebilirsiniz.
  • 2 motorlu hasta yatakları; 2 motorlu hasta yataklarında sırt ve ayak kısmını kumanda yardımıyla hareket ettirebilirsiniz. Hasta hangi pozisyonda rahat edecekse hasta veya hastaya bakan kişi kumanda yardımıyla istenilen seviyeye getirir.
  • Hastane tipi yataklar 2 motorlu olduğu gibi genelde 3-4 motorlu olmaktadır. 3 motorlu karyolalarda sırt ve ayak kısmı hareketli olmakla birlikte asansör özelliği de vardır. Asansör özelliğini 3. motor devreye sokmaktadır. Asansör özelliği hasta karyolasının komple bir bütün olarak yükselip alçalmasıdır. Bu yükselip alçalmayı kumanda yardımıyla yapılmaktadır. Asansör özelliği hastaya bakan kişiye büyük kolaylıklar sağlar. En çok tercih edilen yatak 3 motorlu hasta karyolası modellerindendir.
  • 4 motorlu yataklarda ayak kısmı, sırt kısmı, asansör özelliği ve trendelemburg özelliği vardır. 4. motor trendelemburg özelliğni devreye koyar. Bu özellik yarım koltuk şeklini almasıdır.
  • Diğer bir özellik yan korkuluktur. Genel olarak korkuluklar birbirinin benzeri olup şilteye paralel katlanan ve yana doğru (aşağı) inen korkuluktur. Hastane tipi korkuluklar yana katlanan korkuluklara göre biraz daha pahalıdır.
  • Hasta yatağı motoru dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Hasta yatağı motorları dual motor ve piston motordur. motor kısmını farklı makalede daha uzun ele alacağım. şimdilik kısa ve öz olarak anlatmak istiyorum. Dual motorlar 90 kğ a kadar olan hastaların kullanımına uygundur. Piston motorlar 250 kğ ağırlığa kadar hastayı taşımaktadır. Piston motorlu hasta karyolası almak her zaman daha mantıklıdır. Mantığı arıza yapmaması ve sağlam olmasındandır.

Hastane yatağı modelleri için aşağıda ki linklere tıklayabilirsiniz

2 motorlu hastane tipi yatak için lütfen link’e tıklayabilirsiniz.

3 motorlu hastane tipi hasta yatağı için lütfen link’e tıklayınız.

4 motorlu hastane tipi hasta yatağı için lütfen link’e tıklayınız.