Havalı yatak nedir kimler kullanmalıdır

Havalı yatak hasta yatağında uzun süreli yatan hastaların kullanması için üretilmiş özel ürünlerdir.  İki tip havalı yatak vardır. Faydasından çok zararı olan baklava tipi havalı yatak ve boru tipi havalı yataklar vardır. Baklava tipi havalı yatağı kesinlikle önermiyoruz. Boru tipi havalı yataklarda özelliklerine göre, kumaş, hortum ve hava basınç pompasının kalitesine göre fiyatları değişkendir. Boru tipi havalı yataklar hava pompası, hortumları ve 8-12 cm boru tipinde hücrelerden oluşmaktadır.

Havalı yatak çalışma sistemi nasıldır

Boru tipi havalı yatakta hücreler vardır. Bu hücrelere hava pompası hava göndererek hücreler şişer. Şişen hücreler hastanın ağırlığını kaldırmaktadır. Boru tipi tüm hücrelerinde hava yoktur.  Hücrenin birinde hava varken diğerinde yoktur. 5-10 dk sonra sönük hücre şişer, şiş hücre sönük olur. kısaca hücreler dönüşümlü olarak kendi aralarında bir dolu bir boş olur. Bu dönüşümü sağlayan hava pompasıdır. Hücreler arası dönüşüm süresi yataktan yatağa değişmektedir. Hücrelerin dönüşümlü olarak bir dolu bir boş yapmasının amacı hastanın ağırlık merkezini değiştirmesi ve vücudun rahatlamasını sağlamaktır.

Havalı yatağı kimler kullanmalıdır

Asıl amaç hastada yatak yarası oluşmasını engellemek hastanın rahatlığı ve huzurunu sağlamaktır. Bir başka deyişle hastanın ağırlık merkezini değiştirerek vücuda oksijen girmesini sağlamak ve  hastayı en iyi şekilde tedavi etmek amaçtır. Hasta havalı yatağı kimler kullanmalıdır. 10 saat den fazla hareketsiz olarak yatan tüm hastaların boru tipi havalı yatağı kullanması şarttır. Yaşı ilerlemiş olan hastalar 5 saat sabit yatıyorsa yatak yarası oluşmadan ürünü tedbir amaçlı alması çok önemlidir. Havalı yatak sadece yatak yarası oluştuğunda alınmamalıdır. Yatak yarası oluşmadan da boru tipi havalı yatak alınabilir. Bu yöntem çok etkilidir. Yatak yarası oluştuktan sonra hasta bakıcıyı zor durumda bırakmaması için yaralar çıkmadan ürünün alınması iyi olacaktır.

Havalı yatağın asıl amacı nedir

Hasta karyolasında sabit yatan hastalarda yatak yarası oluşmaktadır. Amaç bu yatak yaralarının oluşmasını engellemektir. Hastanın ağırlık merkezlerinin yerlerini değiştirerek vücudun rahatlaması ve hava dolaşımı sayesinde hastaya çok önemli faydalar sağlamaktadır. Yatan hastanın ağırlık merkezinin değişmesi sayesinde vücutta kan dolaşımı hızlanmakta, masaj etkisi olmakta ve en önemli özellik yatak yarası oluşumunu önlemektedir.

A+B ve A+B+C sistem nedir?

A, b, c hücrelere verilen addır. Bu takma adlar sistemin nasıl çalıştığını anlatmak için kullanılan alfabelerdir. A+B yataklarda ki hücrelerde A lar şişken B ler sönüktür, sonradan B ler şişer  A lar sönük olur bu durum belirli sürelerde sürekli dönüşümlü olarak yer değiştirir. A+B+C sistemli havalı yataklarda ise 2 dolu bir boş olur. kendi aralarında belirli bir süre sonra yer değiştirir.

Havalı yatağın boru yüksekliği neden önemlidir?

İyi bir havalı yatağın boru tipi hücreleri 12 cm olmalıdır. Hasta yatağın üstüne yattığında 5 cm kadar havalı yatakta çökme olacaktır. Geriye kalan 7 cm dir. 7 cm hastanın yükünü havada tutması için yeterli olacaktır. Bu 7 cm de havalı yatak görevini yaptığında hastanın rahatlamasını vücudunun nefes almasını sağlayacaktır. En düşük boru hücresi 8 cm olmalıdır. Baklava tipi havalı yatağın yükseklik ölçüsü 5 cm dir. Baklava tipi havalı yatağı tam şişirdiğinizde hücreler sert olacağından hasta rahatsız olacaktır. Hava pompasından sertlik ayarını düşürdüğünüzde 5 cm lik yükseklik hastanın altında kaybolacaktır. Baklava tipinin ham maddesinin tamamı polyester plastikten üretilmiştir. Faydadan çok zararı olacaktır. Baklava tipi havalı yatak yatak yarası iyileştirmez, yaraların daha çok artmasını sağlar. Kesinlikle baklava tipi havalı yatak tavsiye etmiyoruz.

Wentilasyon özelliği nedir?

Boru tipi havalı yatakların bazılarında Wentilasyon özelliği vardır bazılarında yoktur. Wentilasyon özelliği havalı yatağın ortasında kuyruk sokumunun olduğu borularda hava çıkışı için mikro gözenekler vardır. Bu mikro gözeneklerden hastaya hava bırakır. Hastayı rahatsız etmeyecek şekilde hava vermektedir. hastanın yatağa basan yerleri hava ile ferahlamaktadır. Bu hava kabarcıkları sayesinde yatak yarası oluşmaması için önemli katkı sağlar. Wentilasyon özelliği kısaca hastaya hava verme özelliğidir.

Havalı yatak kumaş kalitesi

Ucuz satılan boru tipi havalı yataklarda kumaş kalitesi çok zayıftır. Havalı yatakların kalitesini incelediğimizde ucuz satılan havalı yatakların kumaş kalitesinin çok basit olması hemen göze çarpmaktadır. Kumaş kalitesi zayıf olan havalı yatakların boruları yeteri kadar sert olmamaktadır. Borular yumuşak olduğunda hastanın yükünü kaldırmaz ve doğal olarak görevini yapamayacaktır. Havalı yatakların ham maddesi zayıf olan ucuz havalı yatakları tavsiye etmemekteyiz.

Hava pompası kalitesi nasıl olmalıdır?

Hava pompası hastayı rahatsız etmeyecek şekilde sessiz çalışması önemlidir. Dakikada kaç litre değer hava üflediği önemli ve motor kalitesinin iyi olması gerekir. Bu yazdığım özellikler ucuz boru tipi havalı yataklarda yoktur. İyi bir havalı yatak almak istiyorsak 1000 TL gözden çıkarmamız gerekmektedir.

En iyi havalı yataklar hangileridir?

2020 yılında satılan havalı yatakların fiyatlarına, özelliklerine ve kalitesine bakıldığında en iyi havalı yataklar 1000 TL ile 2000 TL arasında olan havalı yataklar olduğunu görürüz. Sadece fiyatlarına bakıp tercih etmekte yanlış olacaktır. En iyi havalı yatağı tespit etmek için araştırma yapıp bilgi toplamak gerekir. En iyi havalı yatağı tespit ederken dikkat etmemiz gereken özellikler şunlardır. A+B, A+B+C sistemli çalışan havalı yatak olması özelliği, boru hücrelerinin 12 cm olması, wentilasyon özelliğinin olması, kumaş kalitesi, hava pompasının kaliteli olarak üretilmiş olması ve önemlisi satış yapan kişinin güven vermesi satış sonrası teknik servis hizmetinin olması çok önemlidir. Parasal imkan varsa pozisyon veren havalı yatak almak en iyi olanıdır. Pozisyon veren havalı yatakta yanlarda dikey borular vardır. Bu borular hastayı sağa sola çevirerek hastanın rahatlığına büyük katkı sağlar. Pozisyon veren havalı yatakların amacı hastayı sağa sola çevirme zahmetinden kurtarmaktır.

Havalı yatak modelleriniz nedir?

Baklava tipi havalı yatak satışımız olmadı gibi tavsiyede etmiyoruz. Hizmet verdiğimiz havalı yataklar wentilasyon özelliği olan boru tipi havalı yataklardır. Sattığımız havalı yatağın linklerini aşağıya koymaktayım. linkleri tıklayarak havalı yatakları inceleyebilirsiniz.