EĞİTİCİ BİLGİLERGENEL

Havalı yataklar nelerdir havalı yatağın önemi nedir

Havalı yataklar basit baklava tipi havalı yatak ve profeyonel boru tipi havalı yataklardır. Havalı yatak hasta karyolasında sabit yatan hastalar için üretilmiş özel ürünlerdir. Havalı yatağın amacı ağırlık merkezlerini değiştirerek vücudun rahatlamasını sağlamak, hastanın basınç noktalarını havalandırmak ve kan dolaşımını artırarak hasta da yatak yarasını oluşmamasını sağlamak  temel amaçlardandır.

İyi bir havalı yatak nasıl olmalıdır

Boru tipi havalı yatakl tercih edilmelidir. Hücre yüksekliği: Hücre yüksekliği dediğimiz şey boru tipindeki silindirik hücrelerdir. Bu hücreler 11-12 cm olmalıdır. Sabit yatan hasta havalı yatağın yüksekliğini 5-6 cm düşüreceğinden dolayı özellikle 11-12 cm yüksekliğinde ki havalı yatakl tercih edilmesi hayati önem taşımaktadır. 12 cm hücreli havalı yatak hastanın yükünü taşır ve hasta altının havalanmasına olanak sağlar. düşük hücreli havalı yataklarda hastanın altı havalanmaz ve havalı yatak hastanın altında kaybolur. Düşük hücreli havalı yataklar görevini tam yapamadıkları için kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Wentilasyon özelliği: İyi bir havalı yatakta olması gereken olmazsa olmazlardan wentilasyon özelliğidir. Wentilasyon özelliği boru tipi havalı yataklarda bulunan havalandırma özelliğidir. Havalandırma özelliği havalı yatakta hastanın kuyruk sokumu yani kalçanın temas ettiği bölgede bulunur. boruların 5-6 tanesinde micro gözenekler vardır. Micro gözeneklerden hastayı rahatsız etmeyecek ölçüde hava çıkışı olur. Bu hava çıkışı sayesinde hastanın ağırlık merkezi havalanmış olur.

A+B sistem nedir ? A+B havalı yatağın borularına verilen addır. Havalı yatağın motoru A ve B lere 5 er dk da bir hava gönderir. Motordan borulara sistemli olarak hava gider. A lar şişerken B lere motor hava göndermez. B lere hava göndermeye başladığında A lara hava göndermez. Burada ki amaç hastanın havalı yatağa temas eden yerlerini değiştirerek kon dolaşımını ve vücudun rahatlamasını sağlamaktır.

Pozisyon veren havalı yataklar

Pozisyon veren havalı yataklar düz boru tipi havalı yataklardan özellik olarak fazla ve fiyatı da farklıdır. Adından da anlaşıldığı üzere hastayı sağa sola çevirmesine pozisyon verme özelliği diyoruz. Sağa sola 30 derece ve 45 derece pozisyon verebilen havalı yataklar vardır. 45 derece pozisyon veren havalı yataklar en yüksek fiyatlı olanı ve en çok özelliğe sahip olanıdır. Pozisyon veren havalı yataklarda pozisyon verme işlemini havalı yatağın motoru otomatik yapmaktadır. Belirli sürelerde ve istenilen derecede ince ayar yapmak mümkündür. Makalemi burada bitirmek istiyorum daha detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Boru tipi havalı yatak modellerini görmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Ekonomik havalı yatak P10 (wentilasyonlu)

P20 Boru tipi havalı yatak (wentilasyon özellikli)

P30 Boru tipi havalı yatak (wentilasyon +A+B+C sistemli)

P40 Pozisyon veren havalı yatak