SORU CEVAP

Soru cevap makalemizde hasta yatakları ile alakalı merak ettiklerinizin tamamına doğru cevaplar bulabilirsiniz. Soru cevap makalemizin ilk olarak başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim. Hasta yatağı almadan önce bilmeniz gerekenleri en ince ayrıntısıyla yazmaya çalıştım. Makalemin faydalı olacağını düşünüyorum. Tüm hastalarımıza geçmiş olsun.

İkinci el hasta karyolası alınır mı?

İkinci el hasta karyolası mekanik aksam sorunsuz çalışıyorsa, temizliği iyi yapılmışsa ve satıcı firma garanti belgesi düzenleyip güven veriyorsa kesinlikle ikinci el hasta karyolası alabilirsiniz.

İkinci el hasta karyolası ile sıfır hasta karyolası arasında ki farklar nelerdir 

İyi kalitede üretilmiş hasta karyolası 2 yıl dan fazla kullanılmamışsa, doğru yerde muhafaza edilmişse, mekanik aksam çalışır durumdaysa, tamamen hijyenikse ikinci el hasta karyolası ile sıfır hasta karyolası arasında hiç bir fark yoktur. Hasta karyolası şiltesi de yenisi ile değiştirilmiş olması gerekmektedir. İkinci el hasta karyolası ile sıfır hasta karyolası arasında ki en önemli fark fiyat farkıdır.

ikinci el hasta yatağını sıfır diye satan firmalar var mı?

Firmaların %90 ı imalatçı olanlarda dahil aldıkları ikinci el hasta karyolasını sıfır diye satmaktadırlar. Bu yazdıklarım gerçektir. İkinci el hasta karyolası alınmaz diye makale yazan firmalar en çok ikinci el hasta karyolasını sıfır diye satan firmalardır. İkinci el ürünü çok ucuz fiyatlara alıp sıfır diye % 300-500 arası karla satarak fırsatçılığın rekorunu kırıyorlar.

İki aynı hasta karyolası fiyat farklılıkları nelerden kaynaklanır. 

Bu konu kapsamlı olduğundan dolayı sadece en belirgin olanı kısaca yazmaya çalışayım. Üretici firmalar birbirinden kopya çekerek aynı karyolanın benzerini ürettiler. Örnek vermek gerekirse 3 motorlu hasta karyolasını üreten beş firma var diyelim bu beş firmanın beşi de iyi kalitede hasta karyolası üretmiyor. Boya kalitesinden, teker kalitesinden, profil et kalınlığından, motor kalitesinden, şilte kalitesinden vb. gibi birçok malzemeden çalma yöntemleri vardır. Sıfır hasta karyolasında ki fiyat farklılıkları da bunlardan kaynaklanmaktadır. İkinci el hasta karyolasını sıfır diye satmakta fiyat farklılığını tetikler. Örnek vermek gerekirse 4000 TL lik bir hasta karyolasını en iyi pazarlık yapan kişi 3500 TL satın alabilir. Firma 4000 TL lik hasta karyolasını 3500 den aşağı verdiyse bilin ki o yatakta fırsatçılık vardır. İmalatçı firma olsa bile 4000 TL lik yatağı 3500 den aşağı vermesi imkansızdır. 3500 den aşağı alınan yatağın şiltesi ucuz şilte, ucuz malzeme, işçilikten kaçma ve en önemlisi ikinci el ürünü sıfır diye size satmış olabilirler.

İkinci el hasta karyolasını sıfır diye nasıl satıyorlar

İkinci el hasta yatağının boyasını rütuşlanması, yatağın tekerlerinin değiştirilmesi ve defolu olan parçayı değiştirme gibi işlemler yaparak ikinci el hasta karyolasını sıfır diye satan bir çok firma var. Hatta yüksek fiyatlı 3-4 motorlu hasta karyolasına basit ucuz şilte koyarak daha fazla kar etmektedirler. Bu durumu müşterilerimizle iletişim kurarken veya ikinci el hasta karyolası alırken şahit oluyorum.

Spot yatak ikinci el hasta karyolasını sıfır diye sattı mı?

Spot yatak firmamız ikinci el hasta karyolasını sıfır diye satmaz. Fiyat politikamız şu şekildedir. 1000 TL ye müşteriden aldığımız hasta karyolasına temizlik mekanik bakım 100 TL ve iki nakliye 400-500 TL ve sıfır şilte fiyatı 250 TL toplamda 1800 TL mal etmiş oluruz. 1850 TL nin üstüne %15-25 kar payı koyup satış yapmaktayız. Verdiğim örnekteki hasta karyolasının sıfır fiyatı 3000-3200 TL dir. İkinci el ürün tercih ettiğiniz de 1000 TL karda olursunuz. Ayrıca hasta karyolası ile işiniz bittiğinde de aldığınız firmaya iade ederek tekrardan para alabilirsiniz. Hesap orta da tercih sizlerindir.

Şilte nedir? 

Şilte hasta karyolasının üstüne konulan özel üretilmiş ortopedik döşeklere (süngere) şilte denir.  Şilte düşük kalitede iyi kalitede olabilmektedir.

Şiltenin ikinci eli kullanılır mı?

Hasta karyolanın üstünde ki yatağa hasta doğrudan temas ettiği için ikinci el şiltenin yeni hasta da kullanılması doğru değildir. Kirli bir şilte ne kadar iyi temizlenirse temizlensin 2. hasta yatmamalıdır. İkinci el şiltede diğer hastadan kalan kirler ve kalıntılardan dolayı yeni hasta enfeksiyon riski ile karşı karşıyadır.

Spot yatak nasıl şilte getirir

Spot yatak sıfır veya ikinci el hasta yataklarının hepsinde sıfır şilte kullanır. Kullandığımız şilte iyi kalitede olup lazer kesim şilte kullanmaktayız.

Şilte nasıl olmalıdır

23 dans sertlikte sıvı geçirmeyen kılıflı şilteler idealdir. Sıvı geçirmeyen fermuarlı kılıf kirlendiğinde makinde de yıkayabilirsiniz. Tüm hasta karyolaların da lazer kesim şilte kullanmaktayız. Diğer şilte tipi 4 kırım olan basit şiltedir. Bu şiltede kılıf olmadığı için idrarı emer hijyenik olmayan bir durum ortaya çıkar. Hasta bu durumda kesinlikle yeni şiltede yatmalıdır. Temizlenme imkanı yoktur. Kirlendiğinde direk çöpe atmalısınız.

Detaylı bilgi için iletişim kurabilirsiniz. Soru cevap makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım soru cevap makalemiz faydalı olmuştur.